Ile liczy najstarszy wizerunek Gryfa?

Ile liczy najstarszy wizerunek Gryfa?

Od 29 września można podziwiać na zamku wystawę pod tytułem „Pod skrzydłami Gryfa”. Będzie można na niej zobaczyć najstarszy wizerunek Gryfa, który pochodzi z pieczęci Bogusława II z 1214 roku.

Wystawa, która odbywa się na zamku ma na celu przede wszystkim ukazać wizerunek gryfa, który od czasów książęcy do nowożytnych wrastał w kulturze oraz tradycji na Pomorzu Zachodnim. Poza samą pieczęcią znalazły się również inne eksponaty takie jak chociażby chorągiew Kazimierza V, która została zdobyta pod Grunwaldem przez wojska Władysława Jagiełły, sztambuch, który należał do Jana Pelargusa za 1615, monety książęce, kartusz herbowy elektorów brandenburskich z około 1730 roku i między innymi płyta pamiątkowa z herbem wielkim miasta Szczecin z 1684 roku.

Ekspozycja pod tytułem „Pod skrzydłami Gryfa” zostanie zamknięta oraz uzupełniona o kolaż filmowy. Tenże kolaż ma spinać długa oraz burzliwą historię związaną z gryfem oraz współczesnym pomorzem.

Przygotowanie wystawy czasowej oraz publikacji, która ma na celu propagowanie oraz popularyzowanie dziedzictwa kulturowego pomorza zachodniego, które zostało zachowane po dziś dzień w nie pełnej formie, zostało zainspirowane przez rocznicę wystawienia dokumentu z 1214 roku, który był sygnowany pieczęcią Bogusława II.

Wystawa jest elementem obchodów Roku Gryfa, który został ogłoszony uchwałą przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

Wszyscy zainteresowanie wystawą „Pod Skrzydłami Gryfa”, w poniedziałek, 29 września o godzinie 16:00 będą mogli zawitać do Galerii Gotyckiego, od wejścia J. Wernisaż zostanie uświetniony występem Chóru akademii morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Wstęp na wernisaż jest całkowicie bezpłatny. Program imprezy będzie zawierał w sobie utwory o tematyce patriotycznej i marynistycznej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada 2014 roku. Zaś od 30 września bilety będą kosztowały odpowiednio 6 złotych za bilet normalny oraz 4 złote za bilet ulgowy.

Organizacją ekspozycji zajęły się osoby z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

  1. Gryf na Pomorzu, pierwszy raz pojawił się na pieczęci tzw. pieszej księcia Kazimierza II przy dokumencie z 1193 roku. Bogusław II jako lennik duński używał godła LEW, taki przedmiot heraldyczny widnieje na tzw. pieczęci konnej księcia z roku 1214. Dokument dotyczy nadań w Kołobrzegu dla Cysterek ze śląskiej Trzebnicy.

    Odp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.