Jak skończy się spór o Willę w Szczecinie?

Jak skończy się spór o Willę w Szczecinie?

Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek zawnioskowało o przerwanie wszelkiego rodzaju robót związanych z przesunięciem budynku willi Grüneberga do czasu przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Tego typu wniosek został złożony do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W zgodzie z orzeczeniem NSA wywłaszczenie lokatorów willi Grüneberga oraz sama decyzja o przesunięciu tegoż, że budynku miałyby być jakoby nielegalne. Dlatego też Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek stwierdziło, ze podejmie odpowiednie kroki prawne, dzięki czemu będzie można wstrzymać roboty przy ul. Batalionów Chłopskich. Warto również zaznaczyć, że przerwanie pracy na tym terenie wiążę się z przerwaniem prac związanych z inwestycją w Szczeciński Szybki Tramwaj.

O co wnioskuje stowarzyszenie?

  •  O to aby przerwać wszelkiego rodzaju roboty budowlane, które są związane z przesunięciem budynku, aż do czasu przywrócenia stanu zgodnego z prawem
  •  O to aby wszcząć postępowanie, które wyjaśni wszystkie niejasności związane z tą sprawą, z punktu widzenia prawnego, w kontekście przesunięcia wilii oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  • O to, aby stowarzyszenie zostało dopuszczone na prawach strony do udziału w tymże postępowaniu.
  •  O to, aby wszyscy uczestnicy procesu budowlanego, który dotyczył operacji przesunięcia budynku willi Grüneberga zostali poinformowani o wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz wynikających z niego konsekwencjach.

Jednakże prezes Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek, Mariusz Łojko twierdzi, iż jego celem oraz celem całego stowarzyszenia nie jest chęć zatrzymania całej inwestycji. Chcą oni po prostu, żeby inwestycja została dokonana w zgodzie z obowiązującym prawem, w Polsce. Stowarzyszenie zaapelowało, że jeżeli miasto nie przerwie prac związanych z przesunięciem obiektu to stowarzyszenie zwróci się do Komisji Europejskiej o to, aby wyjaśniła ten problem.

Jak na razie miasto nie udzieliło żadnego stosownego komentarza w tej sprawie.

Czy willa Grüneberga to pretekst do gry politycznej?

Wiele osób mogłoby wysnuć taki wniosek chociażby z tegoż faktu, iż na konferencji w sprawie wniosku przedstawiciele Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek poinformowali media o tym, iż zakładają komitet wyborczy, w który skład wejdą właśnie oni sami. Nazwa oraz programu komitetu nie zostały jeszcze ujawnione. Jednak wiadomym jest, że z kręgów Stowarzyszenia zostanie wyłoniony kandydat na Prezydenta Miasta Szczecina. Przedstawiciele zapowiedzieli, że komitet ma zostać zarejestrowany w najbliższym czasie, a dokładniej jeszcze w tym tygodniu. Co z tego wszystkiego wyjdzie, jeszcze nic nie wiadomo. Dodatkowo członkowie stowarzyszenia zapewniają, że gdy dostaną się do rady miasta Szczecina będą zajmowali się również innymi rzeczami, a niżeli tylko sprawą tej wilii. Jednak wszystkie dokładnie będzie znane szerszej opinii publicznej dopiero pod koniec tygodnia. Jednak mimo wszystko, czy jest warto czekać? Jest to dosyć specyficzne zagranie, które w dosyć jasny sposób ma zwrócić na siebie uwagę. Można powiedzieć, że jest to niecodzienny zbieg okoliczności.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.