Jakie zmiany nastąpią w Alei Żeglarzy?

Jakie zmiany nastąpią w Alei Żeglarzy?

Z początkiem grudnia Aleja Żeglarzy zostanie nieco urozmaicona o kolejne elementy. Na Bulwarze Piastowskim będą tym razem umiejscowiony dwa nowe przyrządy nawigacyjne, a dokładniej astrolabium oraz sekstant.

Pierwszym urządzeniem, które pojawi się na Bulwarach będzie to kątomierz lusterkowy. Jest to optyczny przyrząd, który służy do nawigacji, a stosuje się go w żeglarstwie oraz astronomii. Dzięki niemu można zmierzyć wysokość ciał niebieskich nad horyzontem, a ponadto kąty poziome oraz pionowe pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi.

Astrolabium jest drugim urządzeniem, które będzie znajdować się na Bulwarach, a jest to astronomiczny przyrząd pomiarowy, którego używa się w nawigacji od początku XVIII wieku. W przeszłości używano go do tego, aby wyznaczyć położenia ciał niebieski, które były umiejscowione nad horyzontem, można by powiedzieć, że jest to poprzednik sekstantu.

Wielkogabarytowe przyrządy, które niedługo pojawią się w Alei Żeglarzy wykonany z dwóch typów stali stopowe, której użyto do wykonania komponentów konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Została tutaj zastosowana odporna na korozję stal, która charakteryzuje się grubością 3 milimetrów, a ponadto użyto blachy nierdzewnej, która również może pochwalić się taką samą grubością.

Sekstant oraz astrolabium będą mogły pochwalić się wysokością odpowiednio 210 milimetrów oraz 230 milimetrów.

Wykonaniem przyrządów nawigacyjnych zajmuje się pracownia brązownicza ART-STUDIO Michał Batkiewicz ze Szczyglic, jeżeli chodzi o roboty budowlane to tutaj będzie odpowiadała firma Gotyk Sp. z o.o., która pochodzi ze Szczecina. Kwestię związane z nadzorem inwestorskim nad całym przedsięwzięciem będzie sprawować KOMPLET INVEST s.j. Tomasz Granops, Elżbieta Prażanowska – Nieboj z Gorzowa Wielkopolskiego.

Aleja Żeglarzy ma za zadanie pokazywać związek Szczecina z morzem oraz ukazywać jak wygląda historia żeglarstwa oraz żeglugi w zachodniopomorskim. Bulwar Piastowski powoli zmienia swój wizerunek i zaczyna coraz bardziej przypominać deptak, na którym można znaleźć rzeźby, płaskorzeźby oraz wiele innych motywów, które mają podkreślać działalność morską, która jest nieodzowną częścią tego miasta. Można odnaleźć tam naprawdę wiele informacji na temat ludzi morza, legendarny żaglowców, jachtów i statków. Osoby zainteresowane mogą tam również wyszukać wzmianki na temat wielu wypraw, rejsów oraz podróży morskich. Łódź Wyszaka, legendarnego szczeciński żeglarza, korsarza o kupca z XII wieku była pierwszym elementem, który został umiejscowiony w Alei Żeglarzy. Została ona zamontowana w pobliżu Mostu Długiego w lipcu 2013 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.