Kiedy nastąpi rewitalizacja kina Kosmos?

Kiedy nastąpi rewitalizacja kina Kosmos?

W podziemiach będzie można obejrzeć pozostałe przedmioty po dawnym kinie, zaś z przeszklonej restauracji bądź kawiarni umieszczonej w nowym biurowcu każdy wizytujący będzie mógł podziwiać odrestaurowaną mozaikę. Osoby, które posiadają znacznie większy sentyment do kina kosmos mogą również wylicytować sobie jednoznacznie kojarzący się z tym miejscem czerwony fotel.

Na dzień dzisiejszy część biurowo-usługowa Kosmos Art & Business Center jest już umieszczona przy alei Wojska Polskiego. Hubert Trojga z firmy Skanska, który jest kierownikiem budowy informuje o tym w jakim stanie jest budynek:

Wykonaliśmy stan surowy zamknięty budynku biurowego oraz uzbrojenie terenu w niezbędne media.

Wykonawca będzie musiał wykończyć cały budynek oraz zagospodarować przestrzeń, która jest umiejscowiona wokół biurowca. W niedługim czasie rozpocznie się również rewitalizacja budynku, który może być kojarzony przez wiele osób jako kino Kosmos. Budynek zostanie ocieplony, zaś w miejscu, w którym znajduje się scena oraz ekran kinowy zostanie w pewien sposób rozbudowany. Marcin Bejnarowicz, prezes Fundacji Kosmos, która będzie zajmować się zarządzaniem obiektu opowiada mówi o tym na czym zyska renowacja budynku:

Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej funkcjonalna. Będzie mogła służyć też grupom parateatralnym, których działalność chcielibyśmy także w tym budynku propagować

Jak dużo powierzchni zostanie wykorzystane?

Sala kinowa, która mieści 550 miejsc zostanie w całkowity sposób odnowiona. Niektóre fotele będzie można złożyć oraz zdementować, dzięki temu uzyska się możliwość zmniejszenia, albo zwiększenia wolnej przestrzeni, w zależności do potrzeb. Po remoncie, historyczny parter kina kosmos zyska nową funkcję, mianowicie będzie to funkcja wystawiennicza. Jeżeli chodzi o zabudowę to praktycznie nie ulegnie ona większej zmianie, jednak zostanie tu również umieszczona kawiarnia artystyczna. Bejnarowicz opowiada o tym jaki będzie parter w przyszłości:

To ma być miejsce do promowania różnych wydarzeń, wystaw, galerii sztuki. Klatki schodowe wykorzystamy do organizacji wystaw fotograficznych. Uważamy, że przestrzeń tych schodów jest bardzo ciekawa i nietypowa.

W budynku będzie funkcjonowała również sala konferencyjno-kongresowa. Ponadto osoby odpowiedzialne za renowację zagospodarują również piwnicę. Prezes Fundacji Komos opowiada o tym ile przestrzeni zostanie wykorzystane w ramach całkowitego remontu dawnego kina Kosmos:

To ponad 800 m² niewykorzystanej do tej pory, świetnej powierzchni. Kiedyś mieścił się tutaj schron. Chcemy te pomieszczenia przebudować i otworzyć, część też zostanie pogłębiona.

W pomieszczeniach zostaną wyeksponowane przedmioty, które uległy odrestaurowaniu i pochodzą z dawnego kina. Będą to między innymi kamery oraz zdjęcia, zaś podziemne przejście będzie łączyć budynek kina Kosmos ze znajdującym się przed nim biurowcem.

Jeżeli zaś chodzi o przestrzeń, która znajduje się na zewnątrz to zostanie ona w pełni otwarta i będzie dostępna dla każdego. Po planach można wysnuć wniosek, że będzie tam funkcjonował lokal gastronomiczny oraz kino plenerowe. Jeżeli zaś chodzi o ścianę sąsiedniej kamienicy to będzie się na niej znajdował odtworzony mural. Prezes Fundacji Kosmos twierdzi również, że znajdą się tam również słupki, które będą służyć do ładowania samochodów elektrycznych. Na samym początku będzie działać jeden, ewentualnie dwa tego typu stanowiska.

Odnawialne źródła energii będą wspierane w całości przez Fundację Kosmos, ponieważ źródła tego typu energii zostaną umieszczone w cały kompleksie, między innymi na dachu Kosmosu będzie umieszczona mała farma fotowoltaiczna.

Jak wpłynie budowa nowego kosmosu na okolice?

Na konferencji, która odbyła się 31 października, czyli w piątek, w kinie Kosmos obecni byli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz zastępca prezydenta Szczecina Piotr Myc, którzy stwierdzili, że mają nadzieję, iż nowo powstający Kosmos Art & Business Center w pewien sposób ożywi aleję Wojska Polskiego: Piotr Mync stwierdził, że jest to istotna inwestycja dla rozwoju miasta:

Sądzę, że m.in. dzięki temu projektowi w najbliższych latach dojdzie do rzeczywistego ożywienia al. Wojska Polskiego. Od pl. Sprzymierzonych do pl. Zwycięstwa. Niewątpliwie ta inwestycja jest jedną z pereł projektu odnowy tej alei.

Marszałek zauważył również, że jest to rewitalizacja na miarę nowoczesnego, metropolijnego miasta:

Wierzę, że rewitalizacja tego obiektu będzie miała ogromny wpływ na rewitalizację społeczną przestrzeni znajdujących się wokół dawnego kina Kosmos. Tak wygląda przecież rewitalizacja w nowoczesnych metropoliach miejskich. Najpierw pojawiają się artyści i twórcy, którzy wprowadzają nowe życie w wybrane obszary, w wybrane dzielnice. Następnie ten twórczy ferment ma pozytywny wpływ na rewitalizację całych przestrzeni. Nie tylko pod względem infrastrukturalnym.

Co się stanie z fotelami z kosmosu?

Kosmos Art & Business Center według planów zostanie oddany do użytku w czerwcu 2015 roku. Obiekt będzie zarządzany przez Fundację Kosmos, która poza samym wynajmowanie sal konferencyjnych w budynku dawnego Kosmosu, ma również w planach organizację przeróżnej maści wydarzeń. Bejnarowicz zachęca wszystkie osoby, które chcą coś ciekawego pokazać:

Zapraszamy wszystkich, którzy mają otwarte głowy i mają pomysły, na to co można tu robić.

Ponadto Prezes Fundacji Kosmos poinformował również, że rozpoczęła się debata publiczna, która ma celu określenie w jaki sposób zostanie wykorzystana przestrzeń dawnego kina.

Kolejne debaty związane ze znalezieniem pomysłu na to w jaki sposób wykorzystać przestrzeń zabytkowego obiektu będą odbywały się podczas warsztatów z Media Design, w dniach 21 oraz 22 listopada 2014 roku. Tego dnia również zostanie ogłoszona licytacja związana ze sprzedażą oryginalnych, charakterystycznie czerwonych foteli kinowych z kina Kosmos. Prezes Fundacji Kosmos opowiada o tym w jaki sposób wyglądają fotele, które zostaną oddane na licytację:

Jedynie tapicerka jest wymieniana, a tak wszystkie elementy łącznie ze sprężynami są odrestaurowywane. Nawet charakterystyczna tabliczka zostanie zachowana. Na licytację oddamy około 100 takich foteli.

Środki, które zostaną zebrane na licytacji będą przekazane na cele charytatywne, o których będą decydować mieszkańcy Szczecina, którzy wezmą udział w głosowaniu internetowym. Łączne koszta związane z inwestycją Kosmos Art & Business Center będą wynosić trochę ponad 25 milionów złotych, z czego aż 16,3 milionów złotych będzie pochodziło z funduszu Jessica.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.