Kiedy pośpimy nieco dłużej?

Kiedy pośpimy nieco dłużej?

W niedziele każdy z nas pośpi nieco dłużej, a wynika to z tego, że nastąpi zmiana z czasu letniego na czas zimowy. W nocy z 25 na 26 października każdy będzie musiał cofnąć wskazówki zegara z 3:00 na 2:00. Osoby, które wybierają się na podróż pociągiem będą musiały spędzić godzinę w pociągu, który stoi na stacji.

PKP Intercity na swojej stronie internetowej zamieściło komunikat:

Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie zmiana czasu oznacza wdrożenie w noc przejściową specjalnych rozkładów jazdy. 18 pociągów PKP Intercity zatrzyma się o godzinie 3:00 na najbliższej stacji i będzie czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z przyjętym rozkładem jazdy.

Oznacza to w zasadzie tyle, że chociażby pociąg TLK, który jedzie ze Świnoujścia do Warszawy, który przejeżdża przez Szczecin, to w momencie przesunięcia wskazówek zegarek zatrzyma się on na stacji Września i tam przeczeka jedną godziną, zaś pociąg TLK Przemyślanin relacji Szczecin – Przemyśl będzie musiał na chwilę odpocząć w Tarnowskich Górach. Wszystkie pociągi będą musiały oczekiwać przez jedną godzinę na w wznowienie przejazdu. Tego typu procedura stosowana jest przez przewoźników co roku, aby nie rozregulować rozkładu jazdy.

Zmiana, która dotyczy środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. W prawie całej Europie następują przesunięcie czasu, jedynym wyjątkiem jest tutaj Islandia. Warianty czasu letniego i czasu zimowego można spotkać również w innych, około siedemdziesięciu krajach na całym świecie, chociażby w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie, USA, Brazylii, Egipcie czy też Meksyku.

Wszystkie dokładne informacje związane z godzinami kursowania pociągów podczas przejściowej nocy można uzyskać w punktach informacyjnych na dworcach, czy to za pośrednictwem strony internetowej, albo Facebooka „PKP Intercity. Pociąg do podróży”, infolinii 19 757 i u konduktorów w każdym pociągu PKP Intercity.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.