Na czym dzisiaj zarabia Stocznia?

Na czym dzisiaj zarabia Stocznia?

Mimo tego, że dzisiaj nie buduje się już na terenie Stoczni Szczecińskiej tak wielkich statków to nie znaczy, że Stocznia nie funkcjonuje, ponieważ prawda jest taka, że nie ma się ona tak źle, gdyż firmy, które tam się znajdują w głównej mierze zajmują się produkcją specjalistycznych jednostek, które idealnie nadają się do obsługi ferm łososiowych w Norwegii oraz konstrukcje offshore’owe specjalnie dla platform wiertniczych. Buduje się tam również przęsła do Mostu Brdowskiego. Na dzień dzisiejszych na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowe prężnie funkcjonuje około 40 firm, z czego aż 12 z nich to przedsiębiorstwa o dużych rozmiarach, stanowiące fundament całego parku przemysłowego. Grzegorz Huszcz, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego opowiada o tym jak wygląda dzisiaj Szczeciński Park Przemysłowy:

W sumie zatrudnienie znalazło tutaj ponad 2 tys. osób. W tej chwili wszystkie hale są wynajęte, z wyjątkiem jednej, która jest modernizowana dla firmy Makrum. Dominują branże budowy konstrukcji offshore’owych, okrętowa oraz metalowa.

Kto korzysta ze szczecińskich produktów?

Aktualnie firma Cermar Industry Sp. z o.o. w kilku halach produkcyjnych zajmuje się realizacją 14-miesięcznego kontraktu dla firmy Siemens Subsea z Norwegii. Prezes spółki Cermar Industry, Marek Stenger opowiada o tym czym się zajmują:

Wyposażamy moduły offshore’owe, które na platformach wiertniczych zasilają długie rurociągi do transportu gazów. Powstaje u nas kilkanaście sztuk takich modułów

Moduły, które produkuje spółka Cerma Industry są wykorzystywane w okolicach Morza Kaspijskiego. Prezes zapytany o to czy widzi przyszłość spółki w Szczecińskim Parku Przemysłowym stwierdził, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo takowej sytuacji:

Kontrahent już teraz wzmiankuje o dużej możliwości przedłużenia kontraktu na przyszłe lata. Mówi też, że w przyszłości chętnie stworzyłby tutaj bazę instalatorską dla swoich modułów, kierowanych na rejon wschodni.

Jeżeli zaś chodzi o inne firmy to chociażby Skanska S.A. w bezpośrednim sąsiedztwie pochylni Wulkan, na placu, zajmuje się montowaniem przęseł do Mostu Brdowskiego, który będzie służył jako połączenie pomiędzy lądową częścią Szczecina, a wyspą Gryfia. Firma będzie dzierżawić plac o wielkości 6 tysięcy metrów kwadratowych do grudnia 2014 roku.

Na jaki rynek przedsiębiorcy kładą największy nacisk?

Hala produkcyjna, która jest zajmowana przez PTS Sp. z o.o. jest miejscem, w którym powstają specjalistyczne statki, które wykorzystuje się w norweskich fermach łososiowych. Piotr Rawski, dyrektor techniczny PTS opowiada jak wygląda praca dzisiejszych firm na terenie Parku Przemysłowego i czym różnią się oni od dawnej Stoczni:

Budujemy jednostki mniejsze, ale profesjonalne, w pełni wyposażone, z certyfikatami i po próbach. Współpracujemy przede wszystkim z rynkiem norweskim. To 100 % naszej produkcji, ale również remonty i przebudowy. Kiedyś stocznia produkowała wielkie zegary wieżowe, my teraz robimy zegarki szwajcarskie – podsumowuje metaforą.

27 października, czyli w poniedziałek Szczeciński Park Przemysłowy został odwiedzony przez wiceministra skarbu państwa – Rafała Baniaka, Wojewodę Zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza oraz przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Rafał Baniak poinformował o tym jak wyglądają ich zobowiązania względem Szczecińskiego Parku Przemysłowego:

Wywiązujemy się z tego, do czego się zobowiązaliśmy. W najbliższych dniach (3 – 4 listopada) Towarzystwo Finansowe Silesia wniesie aportem majątek stoczniowy do spółki Szczeciński Park Przemysłowy.

Tego typu zabieg będzie jednoznaczny z tym, że w najbliższym czasie tereny, które należały do dawnej Stoczni Szczecińskiej, które są dzisiaj w rękach Towarzystwa Finansowego Silesia, będą należały do spółki podmiotu zarządzającego tymi terenami, czyli do Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Wiceminister skarbu państwa opowiedział o tym jakie mają ambicje względem obszarów dawnej Stoczni Szczecińskiej:

Już dzisiaj SPP, jako podmiot koordynujący działalność firm na tym terenie, może pochwalić się rentownością i tym, że teren ten jest żywy. Naszą ambicją jest to, aby kolejne podmioty dołączały do ponad 40 firm, działających obecnie na obszarze dawnej Stoczni Szczecińskiej.

Szczeciński Park Przemysłowy funkcjonuje od 1 kwietnia 2014 roku. Prezes spółki przyznaje, że zarówno Towarzystwo Finansowe Silesia, które jest właścicielem tychże terenów oraz sam Szczeciński Park Przemysłowy posiadają wyniki koloru zielonego za okres od kwietnia tego roku. Grzegorz Huszcz opowiada o tym jak wyglądają wyniki:

W przypadku Silesii za samą działalność operacyjną kwota ta wynosi około 200 tys. zł. Są to niewielkie sumy, tak by się mogło wydawać, ale proszę zauważyć, że jesteśmy dopiero na początku drogi. Ten wynik uzyskujemy, nie poprzez podnoszenie stawek czynszu naszym najemcom, ale ograniczamy koszty i rozwijamy nasz zakres usług

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.