Odnaleziono taśmy o Szczecinie

Odnaleziono taśmy o Szczecinie

Aktualnie na przypomnienie czekają taśmy 8 oraz 16 milimetrów z lat 60 oraz 70 XX wieku. W ramach projekty Stary Cyfrowy Szczecin, powoli, ponieważ klatka po klatce odkrywa się nowe, fascynujące rzeczy. Podczas piątej edycji tego projektu, 24 listopada wszyscy zebrani widzowie mogli obejrzeć jak wyglądał przemarsz pierwszomajowy w Szczecinie.

Pierwszomajowych pochód z z roku 1971 nie był taki sam jak wszystkie. Bardzo różnił się od tych, które można było zobaczyć wcześniej, a wynikało to z tego, że na ulicach pojawili się również protestujący pracownicy Stoczni. Wynikało to z tego, że raptem kilka miesięcy wcześniej odbywały się bardzo znane protesty – Grudzień ’70 oraz Styczeń ’71. Po tych wielkich protestach ze swojego stanowiska odszedł Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz KC PZPR. Warto również wspomnieć, że niewątpliwą zaletę piątego pokazu Starego cyfrowego szczecina był fakt, że można było zobaczyć miasto z lat 60 w kolorze.

Pierwszomajowy pochód był już piątą odsłoną projektu, tak samo jak podczas trzech, innych prezentacji, można było zobaczyć taśmy CUMY. Jak na razie zostało uratowanych zaledwie kilka godzin starych nagrań z zakładu. Przed pokazem twórcy projektu zapowiadali to jak niezwykły on będzie:

#1 Wiskord – socjalizm w obiektywie to historia życia zakładowego i przyzakładowego Zakładów Chemicznych WISKORD. #2 powróciliśmy do tamtej historii. W #3 udało nam się zdigitalizować filmy z „Klubu Filmowego „CUMA”, który istniał przy Polskiej Żegludze Morskiej. W części #4 wróciliśmy do WISKORDU, ale z inna historią zakładu. Tam udało nam się odnaleźć sfilmowane obchody 25-lecia zakładu. Czas na część #5. Kolejne taśmy CUMY są bardzo inspirujące. Na jednaj z rolek zarejestrowano uroczystości 1 maja z 1971 roku. A to nie był zwykły pochód.

Piąty pokaz miał miejsce 24 listopada o godzinie 18:00 w dawnym Kinie Pałacowym, aktualnie ma tam miejsce Szczeciński Inkubator Kultury.

Stary cyfrowy Szczecin jest projektem, którego prowadzeniem oraz realizacją zajmuje się Małgorzata Frymus – dziennikarka Polskiego Radia Szczecin oraz absolwentka szkoły filmowej w Łodzi, od wielu lat związana jest ona ze Stowarzyszeniem OFFicyna. Ponadto ściśle z nią współpracuje MUFI, czyli kampania muzyczno-filmowa oraz Bartosz Pikarczyk, to właśnie on zajął się oczyszczeniem oraz zdigitalizowaniem filmów. Projekt ten został dofinansowany w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i
cyfryzacja dziedzictwa kulturowego”, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.