Czy w Szczecinie powstanie obserwatorium astronomiczne?

Czy w Szczecinie powstanie obserwatorium astronomiczne?

Ostatnio w Szczecinie widać znaczące zainteresowanie astronomiom wśród mieszkańców. Coraz więcej osób przychodzi oglądać zjawiska astronomiczne. Idealnym przykładem jest tłum mieszkańców, który oglądał Perseidy. Dlatego coraz więcej osób mysli, że tego typu ogólnodostępna instytucja w Szczecinie bardzo by się przydała.

Jak wygląda projekt?

Korzystając z możliwości, które oferuje Budżet Obywatelski na rok 2015, Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii złożył wniosek o budowę ogólnodostępnego Szczecińskiego Obserwatorium Astronomicznego. Pomysłodawcy projektu twierdzą, że dzięki obserwatorium Szczecinianie będą w stanie obserwować nie tylko te bliższe zjawiska Układu Słonecznego, ale również te znajdujące się miliony lat świetlnych od ziemi galaktyki. Dzięki temu, że mieszkańcy będą mieli do dyspozycji zaawansowane technicznie teleskopy bardzo możliwe, że rozbudzi to w nich astronomiczne zainteresowania. Inicjatorzy projektu twierdzą, że kontakt z astronomią to idealna metoda na rozwój intelektualny. Ponieważ obserwując tak odległe ciała niebieskie ludzie zaczynają zadawać sobie cięższe pytania, z zakresu nauk metematyczno-przyrodniczych, a przy tym ich umysł staje się bardziej przenikliwy i bystry. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, w których młodzież nie interesuje się naukami ścisłymi. Propagując taki projekt istnieje duża szansa na to, że młodzi ludzie zainteresują się naukami ścisłymi. Zważywszy na to, że w całym województwie Zachodniopomorskim nie ma takiego obserwatorium. Ponadto wypełniałoby ono by poznawczą i edukacyjną lukę, której brakuje w Szczecinie.

Do kogo miałby być skierowany ten projekt?

Pomysłodawcy projektu twierdzą, że z instytucji mógłby korzystać każdy, mieszkańcy miasta, uczniowie szkół, studenci, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto w obserwatorium mogłyby odbywać się również prelekcje tematyczne i warsztaty z technik fotografowania nieba, a nie tylko obserwacje nocnego nieba. Autorzy chcieliby stworzyć solidne zaplecze popularno-naukowe, którego tak bardzo brakuje w Szczecinie, jak i całym województwie Zachodniopomorskim. Dla porównania województwo Kujawsko-pomorskie wybudowało aż 14 „astrobaz”, które są skierowane w głównej mierze do uczniów szkół.

Jak wyglądają aspekty techniczne projektu?

Ogólnodostępne Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne według projektu ma zajmować powierzchnię mniej więcej tysiąca metrów kwadratowych. Autorzy chcieliby, żeby projekt znajdował się w miejscu, które jest w najmniejszym stopniu zanieczyszczone sztucznym światłem. Chociaż sami twierdzą, że równie dobrze można by było umieścić obserwatorium w jednej ze szczecińskich szkół. Koszt inwestycji ma oscylować w okolicach 380 tysiącach złotych. Zaś samo wyposażenie obserwatorium miałoby kosztować 180 tysięcy złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.