Wyłowiono niemieckie nagrobki ze stawu Brodowskiego

Wyłowiono niemieckie nagrobki ze stawu Brodowskiego

Ze stawu Brodowskiego wyłowiono kilkadziesiąt płyt nagrobnych, które dawniej zdobiły groby przedwojennych mieszkańców Szczecina. W niedługim czasie nagrobki mają trafić na Cmentarz Centralny.

Aktualnie staw Brodowski podlega modernizacji w ramach realizacji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Podczas jego remontu z dna zostało wydobytych około 40 nagrobków. Część została użyta do wzmocnienia linii brzegowej, zaś inna część została tam zatopiona, jednak skąd niemieckie nagrobki wzięły się z wody. Agata Freindorf, twórczyni strony internetowej Cmentarze Szczecina i okolic wyjaśnia całą sprawę w sposób następujący:

W temacie poniemieckich nagrobków – nie spotkałam się z informacją o celowym ich ukrywaniu, zresztą ciężko takie informacje potwierdzić, a nie chcę snuć domysłów w kwestii tego, co mogło stać się z nagrobkami z kilku, zwłaszcza tych większych, cmentarzy. Sporo jednak obfotografowałam fragmentów nagrobków ulokowanych w murkach czy chodnikach. Pewne natomiast jest, że ziemia skrywa jeszcze wiele starych płyt nagrobnych, które po prostu przykrył czasu kurz. I zwłaszcza przy różnych pracach budowlanych mogą być odnajdywane.

Na wyłowionych nagrobkach można odnaleźć imiona, nazwiska oraz bogate ornamenty. Znaleziska najprawdopodobniej trafią na Cmentarz Centralny, tak przynajmniej twierdzi Andrzej Kus, rzecznik ZUK w Szczecinie, który o nagrobkach mówi tak:

W najbliższych dniach nasi pracownicy pojadą nad Staw Brodowski obejrzeć te płyty i podjąć dalsze decyzje. Najpewniej w przyszłym tygodniu zostaną one przetransportowane do lapidarium na Cmentarzu Centralnym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.