120 letnie organy wreszcie wyremontowane?

120 letnie organy wreszcie wyremontowane?

W Szczecinie-Zdrojach, w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha będzie odbywał się w niedzielę koncert i w ten właśnie dzień wszyscy zebrani będą mogli usłyszeć 120 letnie organy Grüneberga, które będą grały jak jeszcze nigdy dotąd. Sam instrument ma zostać wpisany w uroczysty sposób do grona zabytków z regionu Pomorza Zachodniego.

Organy, które mają już ponad 120 lat i znajdują się w Zdrojach będą niedługo umieszczone na liście zachodniopomorskich zabytków. Jest to świetna okazja, aby w niedzielę, mieszkańcy Szczecina mogli wziąć udział w koncercie i posłuchać jak, mimo tak wielu lat, brzmi ten fantastyczny instrument. Dzięki remontowi, który niedługo zostanie zakończony, mają one być najlepszymi i najbardziej funkcjonalnymi organami na całym Pomorzu. Pod względem sprawności ani organy z Kamienia Pomorskiego, ani z katedry szczecińskiej nie są w sanie dorównać organom ze Zdrojów. Warto zauważyć, że remontowi musi ulec jeszcze cała szafa organów, czyli to co w zasadzie widzą jej użytkownicy oraz widownia, która je obserwuje.

Koszt remontu organów wyniósł blisko 250 tysięcy złotych. Pieniądze zostały zebrany w głównej mierze dzięki składkom, które oferowali mieszkańcy Zdrojów i dzięki jednemu procentowi podatku, który został zasilony na rzecz Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia. Nie jest to jednak koniec prac związanych z remontowaniem tychże organów. Będą miały miejsce jeszcze dalsze prace rekonstrukcyjne, które ostatecznie zostaną zakończone dopiero w 2016 roku.

Ze względu na fakt, iż dokonano zakończenia najbardziej istotnej części prac związanych z tymże instrumentem postanowiono przygotować koncert z tej okazji.

Organizatorzy koncertu zapraszają mieszkańców, aby posłuchali jak brzmią organy ze Zdrojów:

Podczas którego szczecinianie i odwiedzający Szczecin turyści poznają możliwości techniczne, brzmieniowe oraz usłyszą pełen blasku dźwięk organów zbudowanych w słynnej szczecińskiej fabryce, z której spod ręki Grünebergów „wyszły” w świat tysiące znakomitych instrumentów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.