650 tysięcy złotych wystarczy na upiększenie miasta?

650 tysięcy złotych wystarczy na upiększenie miasta?

W tym roku już nie tylko podwórka, ale również skwery, czyli inaczej zwane przedogródkami będą mogły zostać upiększone i odnowione. Już dzisiaj każdy może złożyć wniosek.

W Szczecinie jest sporo przedogródków i można ich chociażby poszukać w obrębach placu Grunwaldzkiego oraz placu Odrodzenia czy też wzdłuż takich ulic jak Bolesława Śmiałego, Wielkopolska, Piastów, Monte Cassino czy też alei Jana Pawła II. Większość z nich ma już ponad 100 lat, ponieważ powstały jeszcze przez I wojną światową, czyli pod koniec XIX wieku. Niestety wojna spowodowała, że większość z nich nie była odnawiana, gdyż w tamtym czasie nie było na to pieniędzy, ani zbyt wielkich chęci. Na szczęście nowy program Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych będzie starał się ożywić Szczecin i nadać mu bardziej zielonego i estetycznego wyglądu.

Rzecznik prasowy ZBiLK, Tomasz Owsik – Kozłowski opowiada o tym jak wygląda nowy program:

Celem programu, oprócz oczywistej poprawy estetyki przed kamienicami, jest też przywrócenie przedogródkom ich dawnego blasku. Położone w Śródmieściu przedogródki są uzupełnieniem historycznego układu przestrzennego miasta z końca XIX w. i jako takie podlegają ochronie. Dlatego też złożone projekty ZBiLK wspólnie z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków będzie analizował pod względem zgodności z historycznym układem i zagospodarowaniem tych terenów.

Sam program Zielonych Przedogródek ma funkcjonować obok Zielonych Podwórek i działać w zasadzie na bardzo podobnych zasadach. Aby teren został jednak wyremontowany to musi być on w pełni własnością Gminy Miasto Szczecin, jednak tutaj nie ma obowiązku, aby w nieruchomości znajdowały się lokale gminne, czy też takie, które należą do spółki komunalnych.

Pracę, które będą obejmować renowację przedogródek zostaną dofinansowane w wysokości 75% kwoty całkowitej inwestycji. ZBiLK chce wydać na to przeszło 100 tysięcy złotych.

Jest to już drugi programu Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, który ma na celu poprawienie estetyki, która w okolicy szczecińskich kamienic jest bardzo zaniedbana. Od 2008 roku kładziono w głównej mierze nacisk na podwórka, dzięki temu, podczas siedmiu tego typu edycji udało się odnowić, aż 86 tego typu miejsc, które teraz spokojnie mogą służyć sąsiadom. W 2015 roku do tej liczby dołączyć mają kolejne Zielone Podwórka. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych chce na ten cel przeznaczyć, aż 550 tysięcy złotych. Kwota dofinansowana wyniesie 75% oraz 95% pod warunkiem, że zostanie utworzony tam plac zabaw.

Możliwość wysyłania wniosków rozpoczęła się 2 stycznia i będzie trwać jeszcze do 20 lutego 2014 roku. Wnioski można składać w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych, który mieści się przy ulicy Mariackej 25, a dokładniej to w Dziale Nadzoru Właścicielskiego w pokoju numer 27.

Najprawdopodobniej już na początku kwietnia 2015 roku będzie można poznać listę wspólnot mieszkaniowych, które otrzymały dofinansowanie. Wszystkie niezbędne informacje oraz wnioski możecie znaleźć na oficjalnej stronie ZBiLK.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.