Czy wiesz coś na temat Gryfitów?

Czy wiesz coś na temat Gryfitów?

Jaki kościół został wybudowany w 1124 roku? Po co Bogusław X dokonał przebudowania tzw. Dużego Domu i dla kogo to zrobił? Jakie nazwy nosiły cztery średniowieczne bramy miejskie? To tylko zaledwie kilka pytań, które dotyczyły historii szczecińskich Gryfitów i miały miejsce na konkursie.

Naprawdę mało czasu i wiele trudnych pytań oraz czwórka uczniów, która chciała zmierzyć się z historią średniowiecznego Szczecina. Najlepiej w tym starciu zaprezentowała się Julia Uriasz, która jest uczennicą szóstej klasy Szkoły Podstawowej numer 56 w Szczecinie.

Dorota Pundyk, organizatorka III międzyszkolnego konkursu historycznego „Szczecin Gryfitów” opowiada o tym jak wyglądało przygotowanie konkursu:

Człowiek jest zbudowany tym, że wiedzą. Dzieci miały podaną literaturę, nie było tego strasznie dużo. Musiały to przeczytać, wyłuskać najważniejsze informacje dotyczące Szczecina. Fajnie, że się uczą, fajnie, że poszerzają wiedzę i mam nadzieję, że będą mogli przekazać tę widzę kolegom czy rodzicom.

Zwyciężczyni konkursu twierdzi, iż przygotowywała się do testu jedynie 1,5 tygodnia. Julia Uriasz wyjaśnia dlaczego była w stanie odpowiedzieć na pytania:

W większości pytania były trudne, ale raczej znałam odpowiedzi na nie, a w niektórych po prostu się domyślałam.

Pytania, które znalazły się na teście nie były zbyt łatwe i to przyznawali nie tylko uczestnicy, ale również jurorzy, którzy oceniali pracę. Jeden z członków komisji oceniającej stwierdził, iż zapewne nie jeden dorosły mieszkaniec Szczecina miałby problem z tym, aby udzielić prawidłowej odpowiedzi. Robert Abelite, przewodnik miejski i członek jury konkursowego wypowiadał się na temat konkursu:

Poziom bardzo wysoki. Często te odpowiedzi, które podawali uczniowie wykraczały poza klucz odpowiedzi. Muszę jeszcze podkreślić, że były bardzo trudne pytania dotyczące obiektów, które nie istnieją od dawna, których nie odnajdziemy na mapach czy w wielu przewodnikach.

Z końcem lutego jury ma jeszcze wyłonić najlepsze prace literackie oraz plastyczne, które zostały wykonane przez uczestników, którzy wzięli udział w konkursie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.