Dzień z piratami w Szczecinie?

Dzień z piratami w Szczecinie?

Najbliższa sobota będzie dniem, w którym każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się co Szczecin oraz piraci mieli ze sobą wspólnego, ponieważ jak się okazuje trochę tego było.

Spod szczecińskiej cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja, który jest patronem marynarzy, żeglarzy oraz piratów zostanie poprowadzona wycieczka. Warto wspomnieć, że Mikołaj jest patronem również wielu innych zawodów jak chociażby pielgrzymi, podróżnicy, bednarze, piwowarzy, gorzelnicy, kupcy, piekarze czy wytwórcy guzików. Co do samego wątku ze świętym Mikołajem to będzie on znacznie bardziej rozbudowany.

Oprowadzać wycieczkowiczów będzie Tomasz Markowski, który pokaże im chociażby miejsce, gdzie w XIV wieku trwały pracę związane z wybudowaniem Domu Żeglarza, czyli siedziby gildii kupców morskich pod wezwaniem świętego Mikołaja. To właśnie w tym miejscu były wystawione pierwsze szczecińskie sztuki teatralne. Warto też wspomnieć o tym, że na Rynku Nowym będzie opowiadał o tym, że w XIII wieku został tam wybudowany kościół świętego Mikołaja, który niestety, ale z początkiem XIX wieku w wyniku pożaru całkowicie został zrujnowany, a miało to miejsce w zasadzie po tym jak Francuzi zdecydowali się zrobić tam magazyn na siano.

Uczestnicy wycieczki przekonają się również, że w Szczecinie cały czas żyje historia słynnego pirata jakim jest Jan Wyszak, który przez długi czas napadał na Duńczyków. Pewnego dnia jednak jego flota niespodziewanie wpadła w pułapkę, zaś Jan Wyszak znalazł się w lochu i to właśnie w tamtym czasie doznał proroczego snu. Pirat śnił o biskupie Ottonie z Bambergu, który miał mu obiecać wyjście na wolność pod warunkiem, że przestanie być piratem. Istnieją pogłoski, że obudził się i poczuł, że jego wieży są poluzowane, a wtedy bardzo szybko postanowił uciec z niewoli i przy brzegu Bałtyku odnalazł łódź, dzięki której był w stanie wrócić do swego rodzimego miasta. Pomnik, który pokazuje wizerunek szczecińskiego korsarza można znaleźć w fontannie na Walach Chrobrego, zaś w Alei Żeglarzy można zobaczyć rzeźbę łodzi pirata, zaś na Podzamczu istnieje minibrowar, w którym to właśnie Wyszak jest patronatem.

Wycieczka jest całkowicie bezpłatna, zaś zorganizowaniem jej zajęło się Stowarzyszenie Ścieżkami Pomorza. Oprowadzanie po Szczecinie będzie miało miejsce 17 stycznia w sobotę i rozpocznie się dokładnie o godzinie 14:30, przy ulicy Zygmunta Starego 1.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.