Filharmonia Szczecińska zostanie okrzyknięta najlepszym obiektem Europy?

Filharmonia Szczecińska zostanie okrzyknięta najlepszym obiektem Europy?

Istnieje spora szansa na to, że gmach Filharmonii Szczecińskiej imienia M. Karłowicza zdobędzie jedno z bardziej istotnych nagród architektonicznych w Europie. Budowla znajduje się aktualnie w finałowej piątce w niezwykle prestiżowym konkursie Miesa van der Rohe.

Obiekt ze Szczecina, który został wykonany na podstawie projektu duetu Barozzi-Veiga z Barcelony ma również konkurencje, a jest nią między innymi Kunstmuseum Ravensburg, czyli Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Saw Swee Hock Student Centre, nowo powstałe centrum akademickie London School of Economics, do tego Musset for Sofart, czy Morskie Muzeum Duńskie mieszczące się w Helsingor i na koniec Cantina Antinori, czyli winiarnia Antinoriego mieszcząca się blisko Florencji w San Casciano in Val di Pesa.

Nagroda Mies van der Rohe Award jest uznawana za jedną z najbardziej cennych nagród architektonicznych na całym świecie. Przyznawana jest ona z odstępstwem dwóch lat za projekty, które zostały zrealizowane w czasie od jednej gali do drugiej. Laureaci oraz wszyscy wyróżnieni zostaną nagrodzenia rzeźbami, na której będzie można zobaczyć budynek Pawilonu Niemieckiego pochodzący z Wystawy Światowej z 1929 roku w Barcelonie, który to został zaprojektowany przez Miesa van der Rohe. Wszystkie nominowane gmachy wezmą ponadto udział w walce o nagrodzę pieniężną, a jest ona naprawdę spora, więc jest o co walczyć. Gmach, który otrzyma pierwszą nagrodę zostanie wyróżniony na przeszło 60 tysięcy euro, zaś gmachy wyróżnione otrzymają po 20 tysięcy, jednak prawdę powiedziawszy w tym przypadku jest ot jedynie dodatek do całej otoczki.

Do nagrody imienia Miesa van der Rohe zostały nominowanych przeszło 420 budynków z całej Europy, z czego aż 18 z nich pochodziło z Polski. Połowa lutego była niezwykle emocjonująca, gdyż to właśnie wtedy postanowiono wybrać 40 finalistów. Warto zauważyć, że z polskich obiektów znalazły się tam poza Filharmonią Szczecińską również katowickie Nowe Muzeum Śląskie i Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawy. Zaś już 25 lutego postanowiono ogłosić finałową piątkę, z której jeden obiekt będzie miał szansę wygrać tak prestiżową nagrodę jaką jest nagroda imienia Miesa van der Rohe. Warto również zauważyć, że na ostateczne ogłoszenie laureata trzeba będzie nieco poczekać, gdyż będzie miało to miejsce dopiero 8 maja 2015 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.