Inwestycyjny rok w Szczecinie?

Inwestycyjny rok w Szczecinie?

Czy rok 2015 jest dla Szczecinian naprawdę wyjątkowy? Według wielu osób tak właśnie jest, zwłaszcza dlatego, że w tym roku ma zostać oddanych do użytku naprawdę wiele inwestycji, które związane są z infrastrukturą miasta.

Warto zacząć od inwestycji, z której mieszkańcy Szczecina mieli korzystać już w 2014 roku. Pod koniec października 2014 miały zostać ukończone pracę związane z budową Technoparku Pomerania. Niestety, problemy związane z instalacją elektryczną opóźniły całą budowę, a przez to finalna inwestycja zostanie oddana do użytku dopiero pod koniec stycznia. W Technoparku, mieszczącym się przy ulicy Niemierzyńskiej będzie można znaleźć chociażby największą serwerownie w województwie, kompleks o powierzchni 1,5 hektara, 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych, przestrzeń co-workinową, strefę przyjazną startupowi oraz miejsca pracy dla prawie 800 osób. Cała przestrzeń użytkowa, którą będzie można znaleźć w tym kompleksie to ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych, z czego, aż 6 tysięcy metrów kwadratowych to sama przestrzeń biurowa. Sala konferencyjna o największej powierzchni będzie mieć około 200 metrów kwadratowych. Suma wydanych pieniędzy na tę inwestycję wyniesie 100 milionów złotych, a 30 milionów złotych będzie pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Opóźnienie występuje również na Łasztowni. W październiku 2014 miał być już gotowy i w pełni zmodernizowany budynek starej rzeźni, która wcześniej była oborą. Niestety, ale na nową szczecińską atrakcję trzeba będzie poczekać. W starej rzeźni ma się znajdować restauracja, pub kapitański, księgarnia, kino i galeria. Koszty związane z renowacją i adaptacją całego obiektu, który znajduje się na Łasztowni mają wynieść 12 milionów złotych, a warto zauważyć, że dużą część środków pozyskano z funduszu Jessica, ponieważ aż 7,8 miliona złotych. Przeprowadzaniem inwestycji zajmuje się firma CSL Internationale Spedition.

Oczywiście nie jest to jedyna inwestycja kulturalna, która ma zostać oddana do użytku w 2015 roku. Warto zauważyć, że według zapowiedzi w tym roku powróci jeszcze opera na zamku. Zakończenie prac związanych z przebudową opery oszacowane jest na lato 2015 roku. Ta inwestycja również została dofinansowana przez Regionalny Program Operacyjny.

Szczeciński Szybki Tramwaj

W 2015 roku ma zostać zakończona jedna z większych inwestycji ostatnich lat w Szczecinie, która dla wielu mieszkańców jest dosyć kontrowersyjna, a mowa tutaj o Szczecińskim Szybkim Tramwaju. Całkowita suma, którą pochłonie ta inwestycja to 188 542 193,81 złotych, z czego, aż 106 081 977,61 złotych pochodzi z dofinansowania. Szczeciński Szybki Tramwaj ma działać już wiosną 2015 roku i pozwolić mieszkańcom z lewego brzegu pojechać na prawy brzeg i na odwrót.

Torowisko przy ulicy Energetyków jest przebudowywane przez firmę Energopolo. Projekt jest wart 273 443 215, 80 złotych, jednak dofinansowanie wyniosło tutaj, aż 131 170 000 złotych. Firma ma przebudować torowiska w takich miejscach jak:

  • Ulica Energetyków
  • Ulica Gdańska
  • Pętla Basen Górniczy

Przebu0dowaniu ulegnie 8 296 metrów toru pojedynczego torowisk, sieć trakcyjna oraz przystanku. Zostaną ustawione nowe wiaty na przystankach, a ponadto zostanie w całości przebudowana pętla autobusowo-tramwajowa Basen Górniczy. Wykonawca na zrealizowanie umowy ma 270 dni od maja 2014 roku.

Modernizacja w Centrum Miasta

Modernizacji ma ulec również ulica Potulicka i Narutowicza. W tym przypadku inwestycją również zajmuje się firma Energopol. W wyniku pewnych problemów pracę związane z modernizacją zostały opóźnione w okresie wakacyjnym. Powodem problemów była bydgoska firma Ekogama, która nie opłacała swoich pracowników w terminie. Firma ta była odpowiedzialna za zbudowanie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Szczeciński przedsiębiorca Energopol postanowił zerwać umowę z firmą z Bydgoszczy i zawiadomił opinię publiczną o tym, iż zapewnia, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca w przyszłości. Pracę związane z przebudową ulicy Potulickiej mają zostać zakończone we wrześniu 2015 roku. Wyremontowanie ulicy Potulickiej będzie kosztowało 36 milionów złotych, ale na szczęście połowa tej sumy będzie pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Zaś już w październiku 2015 roku ma zostać zakończona modernizacja Dworca Głównego w Szczecinie. Jest to bardzo emocjonalna i bardzo wyczekiwana inwestycja. Warto zauważyć, że przebudowa Dworca została nieco zmieniona i PKP postanowiło okroić całe przedsięwzięcie. Biuro Prasowe PKP na ten temat wypowiedziało się w sposób następujący:

„Prace obejmą między innymi remont peronów I i IV oraz budowę nowej kładki (ze schodami stałymi, ruchomymi, windami), na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca. Wyburzona będzie część obecnego budynku, a w jej miejscu powstanie nowy dwukondygnacyjny obiekt. Całkowita przebudowa czeka również pozostałą część dworca. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.”

Aktualnie modernizacji cały czas ulega Staw Brodowski, który jest drugim projektem realizowanym w wyniku Budżetu Obywatelskiego 2014. Inwestycja jest realizowana przez Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych Rusiecki. Pracę związane z modernizacją mają pochłonąć łącznie 4 325 794,19 złotych. Inwestycja ma zostać oddana do użytku z początkiem 2015 roku. W okolicach stawu mają powstać alejki, kącik seniora, oświetlenia, plac zabaw, tereny reakcyjne, siłownia na powietrzu czy też wybieg dla psów.

Jakie plany na przyszłość?

Warto przede wszystkim tutaj skupić się o inwestycjach, o których słychać od czasu do czasu w mediach. Jednym z nich jest chociażby Hanza Tower, czyli biurowiec, w którym można znaleźć 28 kondygnacji, o powierzchni prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych, parking oraz powierzchnię handlową na przeszło 13,5 tysiąca metrów kwadratowych. Obiekt będzie posiadał w sobie hotel, biura, lokale gastronomiczne i centrum konferencyjne. Całkowita powierzchnia będzie wynosiła 54,337 metrów kwadratowych. Prace związane z dokończeniem budowy wieżowca mogą potrwać nawet do 2017 roku.

Ponadto istnieje również szansa, że w przyszłości powstanie Centrum Nauki „Balticum”, które będzie funkcjonowało na podobnych zasadach co centrum Nauki Kopernik. W wyniku problemów finansowych zmieniono koncepcję Muzeum Narodowego na Centrum Nauki, ponieważ ten projekt daje większe możliwości, aby zdobyć dofinansowanie, jednak nie wiadomo dokładnie skąd wzięłoby się te dofinansowanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.