Kiedy obraz Rembrandta trafi do Szczecina?

Kiedy obraz Rembrandta trafi do Szczecina?

Obraz pod tytułem „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” autorstwa wielkiego artysty Rembrandta zostanie zaprezentowany szczecińskim Muzeum Narodowym już w tę sobotę.

Dzieło wywodzi się zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich. Rembrandt na swoim barokowym obrazie zdecydowałem się przedstawić fantastyczny krajobraz.

Warto zauważyć, że jest to zjawisko precedensowe, gdyż nigdy wcześniej ani w Szczecinie, ani w całym Pomorzu Zachodnim nie odbywała się żadna wystawa z dziełami Rembrandta. Dzieło jednego z bardziej wybitnych malarzy świata już na zawsze zostanie wpisane do historii Pomorza Zachodniego.

Obraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” powstał w rok 1638. Jest to jeden z najbardziej cennych zbiorów, który się znajduje w rękach Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie, ponieważ jest to jeden z sześciu znanych pejzaży, które zostały namalowane przez tego artystę. Obraz ten należy również do grona trzech bezspornych prac malarskich tego wielkiego mistrza, które znajdują się w polskich zbiorach.

Krystyna Milewska i Dariusza Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie wyjaśniają jak obraz trafił do Polski:

Obraz został zakupiony w 1774 roku na aukcji w Paryżu i przewieziony do Polski przez Jana Piotra Norblina. W 1813 roku dzieło nabyła Izabela Czartoryska i umieściła w ukończonym cztery lata wcześniej Domku Gotyckim w Puławach.

Dzieło ma pozostać w Szczecinie jeszcze do 7 czerwca 2015 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.