Kto pierwszy weźmie budynek przedszkola przy ulicy Monte Cassino?

Kto pierwszy weźmie budynek przedszkola przy ulicy Monte Cassino?

Dawne przedszkole przy ulicy Monte Cassino 31 nie będzie już miejscem przeznaczonym na publiczną oświatę, chociaż zainteresowanych jest bardzo dużo.

Paweł Bartnik, radny Platformy Obywatelskiej opowiada o tym jakie początkowo były możliwości:

Kiedy w budynku przestało działać prywatne przedszkole, na początku były dwie możliwości. Jedna z nich mówiła o tym, że ma tam być przedszkole publiczne. Do mnie zgłosili się wtedy ludzie, którzy przekonywali, że są zainteresowani prowadzeniem przedszkola niepublicznego w tym miejscu. Zainteresowani twierdzili, że byli w tej sprawie w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych, ale skierowano ich do wydziału oświaty, bo być może miasto będzie chciało otworzyć tam przedszkole publiczne. Złożyłem więc interpelację z zapytaniem o plany związane z przyszłością lokalu.

Jak się jednak okazało miasto nie miało ochoty zakładać w tym miejscu przedszkola. Wydział Oświaty wystosował informację, iż budynek przy ulicy Monte Cassino 31 nie będzie przeznaczony do wykorzystania w celu oświatowym, zaś decyzję o tym co dalej stanie się z budynkiem musi podjąć jego zarządca, czyli Zakład Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy ZBiLK informuje, że na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma żadnych ostatecznych planów:

Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w sprawie przeznaczenia nieruchomości. Z pewnością, przed ich podjęciem, ewentualne możliwości konsultować będziemy z urzędem miasta, by wypracować najkorzystniejsze rozwiązanie. Scenariuszy jest kilka, m.in. wyłonienie najemcy w drodze przetargu czy chociażby bezprzetargowe przekazanie nieruchomości na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego. Możliwości te są jedynie przykładami rozwiązań, które najpierw muszą zostać dokładnie przeanalizowane.

Paweł Bartnik dodaje również, że według niego przedszkole jest najlepszym co może tam powstać:

Z tego co wiem, budynek wymaga remontu, ale miejsce jest przystosowane, by prowadzić w nim przedszkole. To byłby najlepszy kierunek, w którym można byłoby iść. Cały czas zainteresowanie przedszkolami w naszym mieście jest ogromne. Jeśli ktoś zatem chciałby otworzyć niepubliczne przedszkole można zachęcić go, by zainteresował się tym budynkiem.

W Szczecinie funkcjonuje 51 przedszkoli publicznych, 6 filii i do tego jedno przedszkole specjalne. Liczba miejsc w przedszkolach publicznych wraz z filiami to 7157, a dodatkowo jest 40 miejsc w przedszkolu specjalnym. W mieście jest dodatkowo ponad 123 oddziały przedszkole w szkołach podstawowych, a ilość miejsc w tych oddziałach wynosi 3040.

Pani Dominika, która ma dwuletniego syna Jacka, mówi, że problemów z przedszkolami nie ma tak dużo w mieście:

Niby z miejscami w przedszkolach nie jest tak źle, bo z tego co wiem każdy kto spełnia kryteria je dostaje, ale często dostaje je w innej lokalizacji niż ta, którą wybrał. Mam koleżanki, które wolały zrezygnować z proponowanego miejsca w publicznym przedszkolu gdzieś daleko od domu i pracy i zapisać dziecko do prywatnej placówki. Jeśli taka byłaby przy Monte Cassino, na pewno znalazłaby chętnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.