Nowy sposób na oszustwa w Szczecinie?

Nowy sposób na oszustwa w Szczecinie?

Oszuści przestali już podawać się za wnuczków starszych Pań, a postanowili, że zaczną udawać funkcjonariuszy CBŚ, bądź takich, których zadaniem jest rozpracowywanie szajek oszustów.

Naciągacze zrozumieli, że podawanie się za krewnych, wnuczków czy innych członków rodziny nie jest w stanie im przynieść tak dobrych efektów, dlatego też postanowili, że zaczną udawać funkcjonariuszy Policji, albo CBŚ. Starają się przekonać nieświadome niczego starsze osoby, iż ich zadaniem jest rozpracowywanie zorganizowanej grupy przestępczej i namawiają do udzielenia im pomocy. Sama pomoc według oszustów ma polegać na tym, iż dana starsza osoba przekaże im gotówkę. Pozwoli to na zatrzymanie potencjalnych przestępców, którzy zajmują się oszukiwaniem seniorów na metodę typu „wnuczek”.

W zasadzie sama sytuacja jest bardzo zbliżona co do poprzedniego wariantu, ponieważ wpierw do osób poszkodowanych dzwoni ich domniemany wnuczek, czy inny członek rodziny, aby pożyczyć od nich pieniądze. Oszuści w większości przypadków wydzwaniają na numery telefonów stacjonarnych, zazwyczaj takie, które zostały znalezione w sposób przypadkowy w książce telefonicznej. Po tym jak rozmowa zostanie zakończona osoba dzwoniąca, która podaje się z funkcjonariusza policji operacyjnego, albo CBŚ mówi o tym, iż aktualnie ma miejsce akcja, która skierowana jest w oszustów, którzy podają się za takie osoby. Osoba, która podszywa się pod policjanta prosi taką starszą osobę o to, aby pomogła mu w schwytaniu tego przestępcy.

Tego typu sytuacja miała również jakiś czas temu w Szczecinie. Do Pań w sędziwym wieku dzwonił fikcyjny kuzyn, który miał ochotę je odwiedzić. Chwilę później zadzwonił domniemany policjant z KWP, który powiedział starszym Paniom, iż ta rozmowa była przez cały czas podsłuchiwana. Zaczął namawiać je do tego, aby pomogły w schwytaniu oszusta. Kobiety na szczęście nie dały się nabrać na tego typu sytuację i postanowiły, że błyskawicznie o całym zajściu zawiadomią Policję. Warto mieć to na uwadze, ponieważ tego typu postawa jest naprawdę godna podziwu i pokazuje, iż wiele starszych osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia, które może przyjść ze strony oszustów.

W Szczecinie miały miejsce podobne zdarzenia, jednak wtedy osoby poszkodowane życzyły sobie pomocy ze strony rzekomych policjantów. Większość takich osób nie posiadała pieniędzy w domu, dlatego też zostały namawiane do tego, aby poszły do banku i pożyczyły pieniądze. Gotówka, która została wypłacona seniorom na podstawie relacji rozmówcy miała zostać przekazana oszustom, którzy później zostaną uchwyceni. Naturalna koleją rzeczy było to, iż żadnych zatrzymań nie dokonanie, zaś kontakt z domniemanymi policjantami rozmył się, a starsze osoby popadały w długi, albo traciły oszczędności swojego życia. Trzeba mieć świadomość, iż tego typu osoby nie mają w zasadzie niczego wspólnego z funkcjonariuszami policji, ponieważ są po przeciwnej stronie barykady i ich celem jest chęć wzbogacenia się na ludzkim nieszczęściu. Dlatego też funkcjonariusze policji cały czas apelują, aby nie ufać nikomu kogo się nie zna, a jeżeli ma się jakieś wątpliwości to najlepiej zadzwonić do innych członków rodziny, których się zna w celu zweryfikowania informacji. Jeśli zaś ma się w takiej sytuacji jakiekolwiek podejrzenia to warto o nich poinformować funkcjonariuszy Policji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.