Oficjalne otwarcie Technoparku już niedługo

Oficjalne otwarcie Technoparku już niedługo

Już wkrótce będzie można zobaczyć nowinki technologiczne, kreatywne warsztaty dla dzieci, wernisaż prac artystycznych, które zostały wykonane na przestrzeni Technoparku, do tego spotkania z takimi osobami jak chociażby Ryszard Petru czy Roman Młodowski i koncerty bardzo zdolnych, szczecińskich muzyków ze Szczecina. W taki właśnie sposób będzie prezentował się Technopark przez okres dwóch dni, z racji faktu, iż świętować będzie to, że zostały otworzone nowe budynki.

W sposób oficjalny budynki zostaną otwarte wraz ze szczecińskimi przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami miejskich władz, w dniu 23 marca 2015 roku. W tym właśnie dniu będzie miało miejsce również spotkanie biznesowe pod hasłem „Technopark – the meeting point”, w który udział będą brały takie biznesowe postacie jak:

  • Ryszard Petru – ekonomista, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich
  • Roman Młodkowski – osoba tworząca i przez wiele lat redaktor naczelny TVN CNBC, doradca oraz biznesowy wykładowca
  • Christoph Raethke – osoba, która założyła Berlin Startup Academy, dyrektor ds. edukacji w German Tech Entrepreneurship Center
  • Janusz Pribulka – prezes firmy Sagra Technology, która jest strategicznym wynajmującym powierzchnię w Technoparku Pomerania

Innowacja oraz sztuka

Bardzo dużo ciekawych atrakcji zostało przewidzianych na dzień drugi całego wydarzenia, czyli na 24 marca. To właśnie w tym dniu będzie miał miejsce wernisaż, na którym będzie można zobaczyć naprawdę wiele różnorakich prac artystycznych, które tworzone były w nowych przestrzeniach.

Katarzyna Witkowska, menedżer Działu Rozwoju Technoparku Pomerania twierdzi, że Technopark wspiera tego typu inicjatywy:

Miejsca, w których rodzą się innowacje, są przyjazne także dla sztuki. Jesteśmy organizacją wspierającą współpracę różnorodnych środowisk, dlatego z entuzjazmem podeszliśmy do realizacji unikatowych, niespotykanych dotąd w Szczecinie projektów artystycznych, w ramach których sztukę wkomponowano w przestrzeń publiczną.

Osoby, które wezmą udział w wernisażu będą mogli zobaczyć jak prezentuje się wielkoformatowe malarstwo ścienne autorstwa Wojciecha Koniuszka i Piotra Ledóchowskiego. Pod względem tematycznym dzieła nawiązują do środowiska nowych technologii i kooperacji pomiędzy maszynami, a ludźmi. Dodatkowo będzie tam też można zobaczyć przestrzenną rzeźbę, wykonaną przez Monikę Szpener, która nosi nazwę „LANDeSCAPE” i przedstawia marsz tysięcy ludzkich postaci, który ma symbolizować wznoszenie się na podium i utrzymywanie się na szczycie. Ponadto będzie też można zobaczyć „AdObBi – Adaptowalny Obiekt Biurowy” stworzony przez Andrzeja Golca, inaczej mówiąc jest to mobilne biurko rozkładane, które od razu po tym jak się złoży może pełnić rolę za miejsce do wypoczynku. Osobą inicjującą i koordynatorem działań artystycznych w tym przypadku jest Monika Krupowicz, która jest odpowiedzialna za prowadzenie galerii sztuki Open Gallery.

Nowinki technologiczne w zasięgu ręki

Podczas trwania wernisażu będzie można ponadto zapoznać się z wieloma nowościami z zakresu technologii jak chociażby z dronami, drukarkami 3D, PastGuide, czyli wirtualnym wehikułem czasu, do tego będą tam gry 3D, smartwatch, roboty, a nawet prototypy aplikacji, które zostały wybrane przez firmy IT. W sposób równoległy w Technoparku mają odbywać się również warsztaty o nazwie „Mali wynalazcy z ulicy Cyfrowej”, podczas których to dzieci od 6 do 12 roku życia, będą w stanie zbudować robota i elektroniczne instrumenty na podstawie swoich, autorskich pomysłów, używając do tego elektronicznych klocków LIttleBIts.

Sebastian Szczepański, odpowiedzialny za prowadzenie warsztatu na ten temat mówi tyle:

Dzięki nowoczesnym narzędziom edukacyjnym sprawimy, że każde dziecko stanie się małym wynalazcą.

Zakończenie drugiego dnia zostanie zwieńczone przez koncert wysokiej klasy artystów ze Szczecina, którzy to w ostatni swoim okresie zadebiutowali na rynku. W atrium, w jednym z nowo powstałych budynków Technoparku będzie można zobaczyć występ takich artystów i zespołów jak Chorzy na Odrę, Kępisty Quartet, Bubliczki, Michał Grobelny i OHO!KOKO.

Przede wszystkim pomysłowość

Wydarzenia związane z otwarciem nowych obiektów Technoparku skupiają się w głównej mierze na temacie kreatywności. Katarzyna Witkowska twierdzi, że to temat niezwykle ważny:

Przejawia się ona na wielu płaszczyznach – od innowacyjnych rozwiązań firm technologicznych, które wspieramy, przez kreatywną przestrzeń sprzyjającą rozwijaniu nowatorskich pomysłów, po różnorodną twórczość artystyczną. W tym kontekście zaproszeni artyści i muzycy są jak firmy technologiczne, dla których powstał Technopark – młodzi, kreatywni, pochodzą ze Szczecina, tu tworzą i realizują swoje pomysły, tu odnoszą pierwsze sukcesy.

Co warto wiedzieć o Technoparku?

Technopark Pomerania jest największą inwestycją infrastrukturalną Szczecina, która skupia się w głównej mierze na tym, aby wspierać innowacyjną przedsiębiorczość. Warto zauważyć, że większość przestrzeni biurowych jest już wynajęta. Głównymi podmiotami, które zaczęły wynajmować powierzchnie w Technoparku to firmy na wielu różnych etapach rozwoju, takie jak start-upy, mikro oraz małe i duże przedsiębiorstwa i 3 spore firmy z branży IT, które zajmują się korzystaniem z doradztwa biznesowego dzięki inkubacji i programowi ekspansji. W tych budynkach można również znaleźć wiele organizacji, które zajmują się wsparciem dla rozwoju w branżach nowoczesnych technologii, a są to między innymi Fundacja Netcamp, Klaster ICT Pomorze Zachodnie, Hackerspace, Fundacja Aegis i SzLUUG.

Technopark Pomerania jest kompleksowym otoczeniem biznesowym, w którym można znaleźć o wiele więcej niżeli same biura, ale są tam również sale konferencyjne, sale do biznesowych spotkań i projektowania usług, czy też strefy otwarte, które są stworzone z myślą i wykonywaniu zadań indywidualnie, bądź zbiorowo, a do tego można tam znaleźć największą serwerownie w Zachodniopomorskich, przedszkole i lunch bar.

Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania opowiada o tym jak otoczenie może wpłynąć na przedsiębiorców:

Tak zaprojektowane otoczenie biznesowe ułatwi przedsiębiorcom współpracę i realizowanie nowych projektów biznesowych, a także przyczyni się do szybszego rozwoju małych firm technologicznych.

Funkcjonowanie Technoparku Pomerania skupia się przede wszystkim na tym, aby rozwijać nowoczesne przedsiębiorstwa w województwie zachodniopomorskim i aby móc skupiać się na lokalnych przedsiebiorcach, zwiększając tym samym poczucie atrakcyjności w mieści dla zagranicznych inwestorów. Pośród aktualnych lokatorów, którzy wynajmują powierzchnię w Technoparku można wymienić takie firmy z branży IT jak chociażby Smart Monitor, Brandbank, Marine Technology, Wedding Day Media, Wspieram.to, Meelogic, Ingenious Technology, STETTINER, ASTOR INFEL czy Designed.ly. Na dzień dzisiejszy Technopark był w stanie objąć wsparcie przeszło 90 firm. Co ciekawe to, aż 92% wszystkich firm, które zostały inkubowane przez Technopark nadal jest w stanie funkcjonować na rynku. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze w nowych budynkach i możliwościom wsparcia dla biznesu istnieje możliwość, że zostaną stworzone doskonałe warunki do tego, aby w Technoparku Pomerania rozwijały kolejne firmy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.