Oficjalne otwarcie Technoparku już za nami! Jak wygląda „szczecińska Dolina Krzemowa”?

Oficjalne otwarcie Technoparku już za nami! Jak wygląda „szczecińska Dolina Krzemowa”?

23 marca miało miejsce oficjalne otwarcie Technoparku Pomerania w Szczecinie, było przecinanie wstęgi, masa gratulacji oraz wystąpili specjalni goście tacy jak Roman Młodkowski, Christoph Raethke czy Janusz Pribulka

Nie znajdzie się nigdzie w regionie większej serwerowni niż tutaj, ponadto 1,5 hektara całego kompleksu, 6000 metrów kwadratowych przestrzeni poświęconej pracy biurowej, co-workingowi, przyjaznej start-upom. Mimo kilku problemów związanych z wykonawcami i mimo opóźnień wszystko już działa. Wczoraj miało miejsce oficjalne otwarcie trzech całkowicie nowych obiektów Technoparku Pomerania.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina opowiadał wczoraj, na oficjalnym otwarciu, że jest to naprawdę coś niesamowitego:

Daliśmy radę, dziś otwieramy coś naprawdę fajnego i wyjątkowego, coś co przyniesie wymierne korzyści finansowe Szczecinowi.

Inwestycja była związana z poniesienie kosztów rzędu 100 milionów złotych, jednak projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Technopark Pomerania jest największą inwestycją infrastrukturalną Szczecina, która skupia się na tym, aby wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa. Prezydent miasta twierdzi, że jest to idealny początek na to, aby zacząć rozwijać gałąź IT w Szczecinie.

Piotr Krzystek twierdzi, że jest to projekt komplementarny:

To jest projekt komplementarny, widzimy nową ulicę, widzimy muzeum Techniki i Komunikacji, mam nadzieję, że w przyszłości pójdziemy tutaj w kierunku kolejnych obiektów, takie mam przynajmniej plany, a zatem to będzie taka mała szczecińska Dolina Krzemowa.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego twierdzi, że Szczecin będzie zapewne zmieniał się jeszcze na lepsze:

Ja głęboko wierzę, że ten potencjał IT Szczecina i Pomorza Zachodniego będzie rósł, więc wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękuję i życzę dużo powodzenia i wielu sukcesów finansowych.

Poniedziałkowy dzień był przeznaczony w głównej mierze dla samorządowców i przedstawicieli biznesu, odbyło się tam chociażby spotkanie biznesowe pod hasłem „Technopark – the meeting point”, a udział w nim wzięły takie osoby jak:

  • Ryszard Petru – Ekonomista oraz przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich
  • Roman Młodkowski – Redaktor naczelny TVN CNB przez wiele lat oraz ich twórca, a przy tym wykładowca i doradca biznesowy
  • Christoph Raethke – Osoba odpowiedzialna za Berlin Startup Academy, dyrektor do spraw edukacji w German Tech Entrepreneurship Center
  • Janusz Pribulka – Prezes Sagra Technology, która to firma jest strategicznym lokatorem Technopark Pomerania.

Dzisiaj będzie całkowicie inaczej, ponieważ wtorkowy dzień jest przeznaczony dla gości, którzy chcą zobaczyć jak wygląda Technopark Pomerania, a będzie tam naprawdę wiele ciekawych atrakcji.

Co ciekawego będzie we wtorek?

Trzeba się przygotować przede wszystkim na pokaz różnych nowinek technologicznych, ale dodatkowo będzie też miał miejsce wernisaż prac i koncerty wielu muzyków ze Szczecina. Będzie można usłyszeć takie zespoły i muzyków jak Chorzy, Bubliczki, Oho!Koko, Kępisty Quartet i Michał Grobelny. Wtorkowy dzień jest przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Oficjalne otwarcie Technopark Pomerania już w zasadzie miało miejsce w poniedziałek, jednak występowali na niej sami szczecińscy przedsiębiorcy, naukowcy oraz osoby przedstawiające władze samorządowe w mieście. Dla wielu ludzi zapewne bardziej istotnym jest to co można było zobaczyć dzień później, ponieważ 24 marca będzie można odwiedzić Technopark Pomerania, a atrakcji jest naprawdę bardzo wiele, więc będzie czym się zajmować.

O godzinie 17:00 w budynku F3 będzie miał miejsce wernisaż prac artystycznych, które zostały wykonane w Technoparku Pomerania.

Katarzyna Witkowska, menedżer Działu Rozwoju Technoparku Pomerania twierdzi, że innowacyjne miejsca są idealne dla sztuki:

Miejsca, w których rodzą się innowacje, są przyjazne także dla sztuki. Jesteśmy organizacją wspierającą współpracę różnorodnych środowisk, dlatego z entuzjazmem podeszliśmy do realizacji unikatowych, niespotykanych dotąd w Szczecinie projektów artystycznych, w ramach których sztukę wkomponowano w przestrzeń publiczną.

Wszyscy goście, którzy przybędą na wernisaż będą mogli zobaczyć wielkoformatowe malarstwo ścienne, które zostało wykonane przez Wojciecha Konuszka i Piotra Ledóchowskiego, zaś tematyka na tych dziełach nawiązuje do świata IT oraz współdziałania człowieka i maszyny. Dodatkowo będzie tam również można zobaczyć przestrzenną rzeźbę o nazwie „LANDeSCAPE”, która została wykonana przez MonikęSzpener, która pokazuje marsz tysięcy osób, symbolizując tym samym osiąganie i dążenie do swoich celów. W Technopark Pomerania będzie również można zobaczyć „AdObBi – Adaptowalny Obiekt Biurowy”, który został wykonany przez Andrzeja Golca, a jest to nic innego jak mobilne, rozkładane biurko, które po tym jak się je złoży będzie mogło stanowić również miejsce wypoczynku.

Nowinki technologiczne

Wtorek to również dzień, w którym będą odbywały się pokazy nowinek technologicznych. Każdy uczestnik będzie mógł zobaczyć jak wyglądają drony, drukarka 3D, wirtualny wehikuł czasu PastGuide, roboty, smartwatche, gry 3D czy prototypy wybranych aplikacji firm IT. To właśnie w budynkach F2 i F3 będzie miało to miejsce. Zacznie się to od godziny 15:00 w budynku F3.

Co ciekawe w międzyczasie również osoby najmłodsze, dzięki elektronicznym klockom LittleBits będą w stanie zbudować roboty i autorskie instrumenty elektroniczne. Warsztaty pod nazwą „Mali wynalazcy z ulicy Cyfrowej” są przeznaczone dla wszystkich dzieci od 6 do 12 roku życia. Wzięcie udziału w tych zajęciach jest całkowicie darmowe, jednak trzeba się zapisać.

Wystąpią szczecińscy muzycy

Wtorkowy dzień otwarty w Technopark Pomerania ma zostać zwieńczony przez występy szczecińskich artystów. O godzinie 18:00, w atrium budynku F2 będzie można posłuchać takich artystów jak Chorzy, Kępisty Quartet, Bubliczki, Michał Grobelny i duet OHO!KOKO. Wejście tutaj również jest całkowicie bezpłatne. Dzień otwarty według planów ma zakończyć się o godzinie 20:00.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.