Orszak Trzech Króli w Szczecinie

Orszak Trzech Króli w Szczecinie

W tym roku trzej królowie będą mieli nieco krótszą drogę do przebycia, jednakże według zapewnień ma być ona o wiele intensywniejsza. Trzej królowie swój wymarsz mają rozpocząć spod budynku Urzędu Miasta, a przez całą podróż mają towarzyszyć im kolędy, aż do momentu jak nie dotrą na plac Lotników, ponieważ to właśnie tam mieści się stajenka, do której wędrują.

Aktualnie trwają ostatnie przygotowania do tego, aby móc powitać już 6 stycznia Orszak Trzech Króli, w Święto Objawienia Pańskiego. W takim razie już niedługo trasa orszaku przejdzie przez centrum Szczecina. Osoby, które są odpowiedzialne za odtworzenie ról Maryi oraz Józefa z małym Jezuskiem, króla Heroda, trzech Królów oraz przeróżnych aniołków, diabłów i pasterzy dopracowują swoje rolę i kończą szlifowanie warsztatu.

Orszak Trzech Króli w Szczecinie wyruszy z placu Armii Krajowej, o godzinie 12:00, czyli o takiej porze, o której na ulicach miast prawie nikogo nie ma, gdyż większość osób jest w pracy. Orszak będzie kolędował i przechadzał się aleją Jana Pawła II, aż nie dojdzie do placu Lotników, na którym to zlokalizowana jest stajenka.

Daniel Paszun, pełniący rolę jednego z organizatorów Orszaku w tym roku opowiada o tym jak będzie wyglądał orszak:

Po drodze, jak zawsze, nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez teatry ognia i bractwa rycerskie. Z uwagi na liczny udział rodzin z małymi dziećmi staraliśmy się, aby trasa Orszaku była krótsza, ale jednocześnie bardziej intensywna. Chcemy wszystkim umożliwić udział w ostatniej i najważniejszej scenie złożenia darów oraz oddania pokłonu Dzieciątku.

Uczestnicy Orszaku tak jak w poprzednich latach otrzymają tekturowy korony oraz śpiewniki z kolędami, tak aby wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w przemarszu. Organizatorzy chcieliby również, aby jak największa ilość osób przebrała się.

Daniel Paszun ma nadzieję, że w tym roku znajdzie się więcej chętnych na przebranie, niż było to rok temu:

Liczymy, że tym razem takich osób będzie jeszcze więcej niż rok temu. Inspiracje do przygotowania strojów można znaleźć na internetowych stronach Orszaku oraz na Facebooku „Orszak Trzech Króli w Szczecinie”.

Przechadzający się przez ulicę Orszak Trzech Króli po raz pierwszy miał miejsce w Warszawie w 2009 roku. Już zaledwie po dwóch latach do Warszawy dołączyło 6 polskich miast, w tym również Szczecin.

W 2011 roku Święto Objawienia Pańskiego, które powszechnie nazywane jest Świętem Trzech Króli jest uznawane za dzień wolny od pracy, a to również spowodowało, że wzrost zainteresowaniem orszakami wzrósł.

Po raz piąty ulicami Szczecina będzie przechodzić parada w iście świątecznym i radosnym stylu. Ponad 300 innych miast w Polsce i za granicą stwierdziło, że tego typu Orszak to świetny pomysł dlatego też postanowili, że również zaangażują się w tego typu inicjatywę u siebie.

Patronatem szczecińskiego Orszaku jest Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieńskie, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Szczecina.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.