Więcej regionalnych przysmaków ze Szczecina!

Więcej regionalnych przysmaków ze Szczecina!

Na Ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych znalazł się ostatnio nowy produkt z województwa zachodniopomorskiego. Dokładnie są to śledzie po szczecińsku, których można skosztować w restauracji, która to mieści się na Zamku Książąt Pomorskich, czyli na Kuncu Korytarza.

Jest to potrawa, która może być przyrządzana na sześć różnych sposobów, czyli z cebulą, smażone, smażone na wodzie, smażone w zalewie octowej, opiekane w marynacie czy jako cymes śledziowy. W restauracji można również skosztować śledzi à la Kwaśniewski, w lnianych kalesonach, w miodzie, w sherry, w śmietanie, po kozacku, śledź namiętności na afrodyzjakach czy też matjas na sałatce z ostrygami.

Sławomir Osiński z Klubu Śledziożerców, które co jakiś czas wizytuje na szczecińskim zamku opowiada o różnych „śledziowych” wizjach:

Są jeszcze potrawy ze śledzia, które w każdym myśleniu zdroworozsądkowym nie mają miejsca. Wymyśliliśmy już lody ze śledzi, keksy, chrust, sorbet i tort śledziowy.

Na Kuncu Korytarza jest restauracją, której śledzie są znane w naprawdę wielu rejonach Polski, jak i świata. To właśnie tutaj marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaprasza dyplomatów po to, aby mogli skosztować przepysznego, szczecińskiego jedzenia.

Olgierd Geblewicz, podczas nadawania certyfikatu opowiadał o recepturach w restauracji:

Receptury pochodzą nie tylko z tradycji regionalnej, ale także różnych kultur. I dlatego szczecińskie śledzie są tak wyjątkowe.

Bolesław Sobolewski, szef restauracji dodaje również:

Niegdyś Szczecin był miastem, które słynęło z handlu śledziami. Stare porzekadło hanzeatyckie mówiło: Szczecin jest miastem handlarzy ryb, a Lubeka – miastem kupców. Nasze śledzie są naprawdę unikalne.

Restauracja na Kuncu Korytarza należy do grona Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.