Wykopaliska pokazują przeszłość podzamcza

Wykopaliska pokazują przeszłość podzamcza

Właściciel terenu posiada z miasta dwuletni termin zabudowy nieruchomości. Jeśli okaże się, że nie wywiązał się on w tymże terminie to będzie musiał zapłacić karę w wysokości 74,5 tysiąca złotych.

Prace archeologiczne, które trwają od października ubiegło roku przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej i ulicy Opłotki mają się jeszcze rozszerzyć.

Przez ten cały czas archeolodzy pracowali w obrębie samej nieruchomości, na której to wcześniej znajdował się parking. To się jednak niedługo zmieni, ponieważ już niedługo będą oni badać teren, który znajduje się pod uliczką, która odgradza teren budowy od Nabrzeża Wieleckiego. Mimo zakazu wjazdu na nią to do tej pory i tak wjeżdżali tam kierowcy pracujący na Podzamczu wraz ze swoimi samochodami, aby móc je tam zaparkować.

Rozbiórka uliczki ma nastąpić na wskutek zmiany, która zaszła w warunkach zabudowy. Przyszłe kamieniczki mają zostać wymiarowo powiększone. Rolę inwestora pełni tutaj STR Shipping and Trading.

Archeolog Sławomir Słowiński twierdzi, że wielkich sensacji tutaj nie ma:

Wykopaliska nie przyniosły żadnych rewelacyjnych odkryć. W tym znaczeniu, którego oczekują ludzie żądni sensacji. W odkrywkach znaleźliśmy kości zwierząt i ryb, spożywanych przez mieszkańców, a także pływaki do sieci. Ostrożnie można oceniać, że pochodzą z końca XII w., ale to wymaga jeszcze badań. Natomiast ciekawostką są fundamenty trzech kamienic o numeracji 14, 15 i 16. Okazuje się, że pierwotnie były to spichlerze.

Ciekawą kwestią jest fakt, że nowe wykopalisko „pod jezdnią” są w stanie przynieść naprawdę ciekawe artefakty z przyszłości, a to z tego względu, ze znajdowały się tam o wiele bardziej bogate kamieniczki, które należały do jednych z bardziej znamienitych kupców. Aktualnie trwają pracę, które polegają na ustaleniu nowego terminu zabudowy nieruchomości w tamtym rejonie.

Tomasz Klek z biura prasowego magistratu informuje, że zostanie wyznaczony nowy termin zabudowy:

Zgodnie z podpisanym protokołem uzgodnień pomiędzy gminą a użytkownikiem wieczystym wyznaczony zostanie nowy dwuletni termin zabudowy. Za jego wyznaczenie ustalona została opłata w wysokości 59.6 tysięcy złotych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.